zabbix چیست؟ نرم افزار نظارت بر Zbix و ویژگی های آن

در این پست سعی داریم تا به بررسی کاملی از نرم افزار Zabbix Zbix و ویژگی های آن بپردازیم. پس برای آشنایی بهتر با این برنامه با ما همراه باشید.

zabbix یک نرم افزار نظارت بر منبع باز برای اجزای مختلف IT ، از جمله شبکه ها ، سرورها ، ماشین های مجازی (VM) و سرویس های ابری است. Zbix با مجموعه ویژگی های خود معیارهای مختلفی را برای نظارت بر کاربران خود از جمله استفاده از شبکه ، مصرف CPU و فضای دیسک سخت ارائه می دهد.

برخلاف بسیاری از برنامه های مدیریت شبکه ، zabbix به شما امکان می دهد تا عملکردهای لینوکس ، Hewlett-Packard Unix (HP-UX) ، Mac OS X ، Solaris و سایر سیستم عامل ها را بصورت هوشمند کنترل کنید.

رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب Zabbix به کاربران این امکان را می دهد تا محیط IT خود را از طریق داشبورد سفارشی بر اساس ابزارها ، نمودارها ، نقشه های شبکه ، نمایش اسلایدها و گزارش ها مشاهده کنند. به عنوان مثال ، کاربر می تواند گزارشی ایجاد کند که معیارهای SLA و شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) را برای استفاده از پردازنده نشان می دهد.

zabbix

Zabbix از طریق سه گزینه حالت تشخیص کار می کند:

کشف شبکه: در این حالت ، Zbix به طور دوره ای محیط IT را اسکن کرده و نوع دستگاه ، آدرس IP ، وضعیت ، زمان شارژ و زمان خرابی دستگاه را ضبط می کند.

تشخیص سطح پایین: کشف سطح پایین به طور خودکار عناصر ، محرک ها و نمودارهای مختلفی را براساس دستگاه های یافت شده تولید می کند. کشف سطح پایین می تواند شناسه های شی object ساده پروتکل مدیریت شبکه (SNMP) ، خدمات ویندوز ، اتصال پایگاه داده باز (ODBC) ، داده های زبان ساختار یافته (SQL) ، رابط های شبکه و موارد دیگر را ایجاد کند.

تشخیص خودکار: در حالت کشف خودکار ، فرآیند نظارت به طور خودکار برای هر دستگاهی که از عامل Zabbix استفاده می کند شروع می شود.

با نظارت بر گسترش Zbix ، اسکریپت های از راه دور داده ها را از چندین دستگاه در مکان های توزیع شده جمع آوری می کنند و داده های جمع آوری شده را از طریق گزارش های فعال یا تابلوهای مدیریت سرور در سراسر کشور به اشتراک می گذارند.

zabbix

Zabbix ممکن است اعلان های ایمیل را براساس رویدادهای از پیش تعیین شده در محیط IT کاربر ارسال کند. روش دیگر برای به روز نگه داشتن کاربران Zbix با محیط IT ، استفاده از برنامه های موبایلی مانند M7 Monitoring است.

گزینه های نظارت بر عامل Zbix

Zbix چندین گزینه دیگر را برای نظارت بر کاربران خود بدون نیاز به عوامل ارائه می دهد.

با یک چک ساده می توانید در دسترس بودن و پاسخگویی یک سرویس استاندارد مانند اعلان ها یا HTTP را تأیید کنید.

برنامه های افزودنی مدیریت Java (JMX) ، نظارت بر وب و سایر روش ها نیز گزینه هایی برای استفاده از عوامل هستند. Zbix JMX می تواند برای نظارت بر برنامه های مبتنی بر جاوا استفاده شود. حالت نظارت بر وب برای بررسی در دسترس بودن وب سایت ها استفاده می شود و از پروتکل های HTTP و HTTPS پشتیبانی می کند. Zabbix اطلاعات مربوط به میانگین سرعت بارگیری یک اسکریپت ، خطاها و پیام های خطا ، زمان پاسخ و موارد دیگر را جمع آوری می کند.

api زبیکس

Zabbix Programming Interface یک API مبتنی بر وب برای ایجاد برنامه های جدید ، خودکارسازی وظایف و ادغام با نرم افزارهای شخص ثالث مانند go-zabbix ، Zabbix :: Tiny یا فرستنده Zabbix است. JavaScript Object Notation (JSON) برای ایجاد یک API به عنوان یک رابط وب جلویی استفاده می شود.

با استفاده از API ، کاربران می توانند برنامه هایی برای اجرا و نمایش اطلاعات مربوط به Zabbix ایجاد کنند.

ویژگی ها و مشخصات نرم افزار نظارت Zabbix zabbix:

 • عملکرد بسیار بالا با قابلیت نظارت بر صدها هزار دستگاه مختلف
 • تشخیص خودکار سرورها و دستگاه های شبکه
 • نظارت بر توزیع با مدیریت وب متمرکز
 • حالت تشخیص سطح فوق العاده کم
 • پشتیبانی از معیارهای گزارش SLA و ITIL KPI
 • دستورات راه دور را از طریق پروکسی Zabbix اجرا کنید
 • رابط مبتنی بر وب
 • از مکانیزم های بررسی و رهگیری پشتیبانی می کند
 • شناسایی کاربران در سطوح بسیار بالا
 • امکان ایجاد تغییر در دسترسی کاربر
 • مکانیسم های اطلاعاتی در زمان واقعی
اخرین حرف

در این مقاله سعی شده است مختصراً و مختصر از نرم افزار Zabbix برای شما شرح داده شود. می توانید به مقالات و نشریات جامع تری در رابطه با نرم افزار نظارت در وب سایت One Tip دسترسی پیدا کنید.

منبع

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *