prtg چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

PRTG یک نرم افزار مفید برای نظارت بر شبکه است که بر روی دستگاه های Windows اجرا می شود و می تواند آمار را از میزبانهای خاص مانند روترها ، سرورها ، سوئیچ ها و سایر دستگاه ها و برنامه های مهم جمع آوری کند. مزیت نرم افزار مدیریت شبکه این است که می تواند مشکلات را قبل از بدتر شدن آنها تشخیص داده و به مدیر شبکه اطلاع دهد.

PRTG می تواند به عنوان یک ابزار حرفه ای برای نظارت و کنترل شبکه های کامپیوتری ارائه شود ، که می تواند به راحتی برای انجام کارهایی مانند خرابی ، خرابی ، ترافیک شبکه ، تشخیص بسته و موارد دیگر استفاده شود. و گزارشات کلی یا جزئی.

تجزیه و تحلیل دقیق عملکرد شبکه رابط کاربری مبتنی بر وب به کاربران اجازه می دهد تا به سرعت تنظیمات سفارشی را برای نظارت بر دستگاه های شبکه و حسگرهای آنها پیکربندی کنند. متداول ترین روش های جمع آوری داده ها در شبکه مانند SNMP و WMI ، بسته بندی و NetFlow توسط این نرم افزار پشتیبانی می شود.

از مانیتورهای شبکه PRTG می توان برای نظارت بر شبکه هایی مانند ISP ها و روترها و سوئیچ ها استفاده کرد. از ویژگی های مهم این نرم افزار می توان به بهینه سازی سیستم دستگاه های مورد استفاده برای کاهش زمان خرابی ، مدیریت گروه ها ، مدیریت کاربران شبکه ، نظارت بر دستگاه هایی که در روزهای مختلف و در زمان های مشخص در حال اجرا هستند و … اشاره کرد.

نظارت و مدیریت زیرساخت ها یکی از مهمترین فعالیتها در عملیات فناوری اطلاعات است. یکی از ابزارهای شناخته شده نظارت شبکه ، برنامه PRTG است. PRTG ، که به معنی “Paissler Router Traffic Grapher” است ، نرم افزاری برای نظارت بر شبکه است که توسط شرکتی به نام Paessler AG توسعه یافته است.

عملکرد prtg چیست؟

prtg چیست؟

PRTG یک ابزار نظارت یکپارچه است که با آن می توانید تقریباً هر شی را با آدرس IP نظارت کنید. PRTG شامل یک سرور PRTG اساسی است ، برای مثال برای پیکربندی ، مدیریت داده ها و سرورهای وب ، و یک یا چند پروب که جمع آوری و نظارت داده ها را از طریق حسگرهای دستگاه پردازش می کند.

سنسورها بخشی از PRTG هستند. حسگرها می توانند یک یا چند جنبه از دستگاه شما را به شما بگویند. مثلا:

 • زمان کاری
 • بار
 • تغذیه رابط
 • از پهنای باند استفاده کنید
 • زمان شارژ
 • سرعت
 • وضعیت سخت افزار
 • دما
 • کیفیت
 • مصرف منابع
 • تعداد کاربران
 • تعداد رکوردها
 • گزارش رویداد
 • درخواست پایگاه داده

نحوه نظارت بر نرم افزار PRTG

PRTG به طور فعال داده ها را از دستگاه بازیابی می کند و به طور مرتب آن را به روز می کند. همچنین می تواند داده های حسگر را بر اساس رابط هایی مانند درخواست های HTTP یا HTTPS ، تأیید پورت ، تأیید ایمیل ، بارگذاری پروتکل انتقال فایل (FTP) و درخواست های پایگاه داده مصرف و جمع آوری کند.

نرم افزار PRTG از پروتکل SNMP استفاده می کند ، به این معنی که هر دستگاهی که از پروتکل SNMP پشتیبانی می کند می تواند اضافه و نظارت شود. SNMP یکی از پروتکل های مدیریت دستگاه ها و مانیتورهای شبکه بر اساس پروتکل های مدیریت شبکه است.

ویژگی های نرم افزار برای مانیتورهای شبکه PRTG

prtg چیست؟

ویژگی های جذاب نرم افزار مانیتورینگ شبکه PRTG بسیاری از مدیران می خواهند از این ابزار در شبکه های خود استفاده کنند. کسانی که آموزش شبکه های کامپیوتری احتمالاً با ویژگی های جذاب PRTG آشنا هستید ، اما اگر این نرم افزار را در زیر نمی شناسید ، با مهمترین ویژگی های آن آشنا می شوید.

1- هشدارها و اعلان های سفارشی

اصلی ترین فناوری پیشرفته در این نرم افزار داشتن اعلان های ویژه ای است که بیش از 10 عملکرد داخلی را پشتیبانی می کند. تعداد درخواست های HTTP ، پیامک و ..

با وجود این ویژگی ، کاربر می تواند به راحتی شبکه را بدون نیاز به اتصال به شبکه و تنها با تلفن همراه در دست نظارت کند. همچنین می توانید با استفاده از API داخلی PRTG از اعلان های سفارشی در این نرم افزار استفاده کنید.

PRTG در صورت تشخیص مشکل در شبکه شما می تواند به طرق مختلف به شما اطلاع دهد. برای اطلاع رسانی یا هشدار دادن ، این نرم افزار به چند روش کار می کند که مهمترین آنها ارسال ایمیل ، ارسال پیامک و اعلانات در نرم افزار تلفن همراه است.

برای ارسال اعلان های پیامکی ، می توانید یکی از ارائه دهندگان خدمات پیامک پیش فرض ارائه شده توسط PRTG را انتخاب کرده و با شارژ حساب خود در صورت بروز مشکل ، هشدارهای پیامکی دریافت کنید. برای استفاده از این ویژگی ، باید به دلار پرداخت کنید.)

2- رابط کاربری چندگانه

این نرم افزار تولید شده و می تواند برای چندین سیستم عامل مختلف استفاده شود. نرم افزار PRTG Network Monitor برای کاربران با سیستم عامل های مختلف در سه بستر طراحی شده است: برنامه وب Ajax ، برنامه Windows و برنامه تلفن همراه (IOS ، Android). رابط وب AJAX پیکربندی دستگاه ، حسگر و مدیریت کلی سیستم را برای هر کاربر فراهم می کند.

برنامه Windows همچنین یک راه جایگزین برای اتصال کاربر به سرور PRTG اصلی برای پیکربندی ، نظارت بر سلامت و بهینه سازی شبکه است. علاوه بر این دو پلتفرم ، برنامه تلفن همراه که می توانید آن را به صورت رایگان از Play Store و App Store بارگیری کنید ، ویژگی های جذابی را نیز ارائه می دهد.

3- نقشه ها و کنترل پنل ها

prtg چیست؟

یکی دیگر از ویژگیهای بسیار ارزشمند نرم افزار PRTG توانایی اتصال شماتیک به شبکه در زمان واقعی است. این نوع کارت ها نه تنها دستگاه ها و اتصالات را نشان می دهند ، بلکه اطلاعاتی در مورد وضعیت آنها نیز ارائه می دهند.

این ویژگی این مزیت را دارد که به مدیر شبکه اجازه می دهد فقط با کشیدن و رها کردن ویرایش کند. به این ترتیب ، کاربر می تواند تمام اجزای تحت نظارت را در کارت شبکه تغییر داده و ویرایش کند.

PRTG همچنین گزینه های اشتراک گذاری پیشرفته ای را ارائه می دهد و یک آدرس اینترنتی منحصر به فرد به هر کارت اختصاص می دهد. این به هر کاربر اجازه می دهد با فعال کردن گزینه “دسترسی عمومی” در نرم افزار از راه دور به نقشه خاصی دسترسی پیدا کند.

4- نظارت گروهی

متداول ترین خدمات ارائه شده توسط PRTG توانایی نظارت بر چندین شبکه مختلف است. به این ترتیب ، شبکه های بی سیم و شبکه های سیمی را می توان به راحتی کنترل کرد.

مانیتور شبکه PRTG بر روی یک دستگاه Windows در شبکه اجرا می شود و جمع آوری آمار مختلف سخت افزار ، نرم افزار و سخت افزار انتخاب شده توسط مدیران شبکه را آغاز می کند. این اطلاعات را در پایگاه داده خود ذخیره می کند تا بتوانید نحوه عملکرد آن را ببینید و به درستی به تغییرات پاسخ دهید.

PRTG با رابط کاربری آسان و تنها با چند کلیک امکان دسترسی و نظارت بر کلیه تجهیزات را فراهم می کند.

5- گزارش گیری

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مفید هنگام استفاده از نرم افزار PRTG Network Monitor ، بازیابی اطلاعات مفید مانند اعداد ، آمار و نمودارهای شبکه یا تنظیمات خاص است. این اطلاعات ارزشمند را می توان در قالب های مختلف مانند XML ، PDF ، HTML یا CSV نمایش داد.

همچنین می توانید این گزارش ها را به صورت دستی یا طبق برنامه بارگیری کرده و در زمان مشخصی مانند هفتگی یا ماهانه تهیه کنید.

6- نصب آسان

شروع به کار با این نرم افزار بسیار آسان است و نیازی به قرار دادن دستگاه ها در آن نیست. زیرا نرم افزار PRTG Network Monitor بلافاصله پس از نصب به طور خودکار دستگاه های موجود در شبکه را تشخیص می دهد و همچنین می تواند آنها را به صورت خودکار پیکربندی کند.

7- حفاظت از تجهیزات شبکه

ج آموزش Prtg به راحتی می توانید از مشکلات سخت افزاری جلوگیری کنید. یکی دیگر از مزایای نرم افزار PRTG این است که می تواند مشکلات شبکه را قبل از خرابی تجهیزات یا قطع شبکه تشخیص داده و آنها را به مدیر شبکه گزارش دهد.

ویژگی های منحصر به فرد نرم افزار Prtg

prtg چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد ، این نرم افزار نظارت بر شبکه دارای ویژگی ها و قابلیت های جذابی است که باعث شده است مدیران شبکه از این ابزار برای نظارت بر شبکه خود استفاده کنند. و مهمترین ویژگی های آن شامل موارد زیر است:

 • تشخیص خودکار دستگاه های موجود در شبکه پس از نصب
 • رابط کاربری تعاملی و سفارشی
 • نظارت کامل و دقیق بر کلیه دستگاه های موجود در شبکه
 • مشاهده تنظیمات پیکربندی در یک نقشه سلسله مراتبی
 • معماری و عملکرد نرم افزار مدرن
 • قابلیت کنترل پهنای باند
 • دارای سنسورهای کامل
 • نظارت بر عملکرد و در دسترس بودن اجزای شبکه
 • قابلیت مدیریت روترها و سوئیچ های شبکه

مدیریت پهنای باند با Prtg

در آموزش امنیت شبکه گفته می شود که نظارت بر پهنای باند می تواند با سرورهای Ddos تداخل داشته باشد و در صورت بروز این مشکل بلافاصله به شما اطلاع می دهد.

این قابلیت نرم افزار را می توان با استفاده از حسگرهای منحصر به فرد خود اندازه گیری کرد و در قالب گزارش های گرافیکی ارائه شده است.

نرم افزار نظارت بر شبکه Prtg

نرم افزار نظارت بر شبکه Prtg

همانطور که در بالا ذکر شد ، PRTG Network Monitor یک نرم افزار قدرتمند برای نظارت بر شبکه ها و سیستم های مبتنی بر ویندوز است.

این نرم افزار برای همه شبکه های کوچک ، متوسط ​​و بزرگ مناسب است و قابلیت نظارت بر شبکه های مختلف بی سیم ، سیمی و VPN را دارد.

با نرم افزار نظارت شبکه prtg می توانید به راحتی وب سایت ها ، فایل های ایمیل و سرور ، سیستم های لینوکس ، ویندوز ، روترها و موارد دیگر را رصد کنید.

مانیتور PRTG می تواند دسترسی به شبکه و استفاده از پهنای باند و پارامترهای مختلف شبکه مانند کیفیت خدمات ، بار حافظه و استفاده از CPU را از راه دور کنترل کند.

اگر می خواهید با این نرم افزار مطابق توضیحات ما آشنا شوید ، به راحتی می توانید آموزش Prtg از وب سایت فرادرس بارگیری کنید و نحوه کار با آن را بیاموزید.

این آموزش نحوه نصب ، اجرا و نظارت از صفر تا صد را به شما آموزش می دهد و نیازی به آموزش های بیشتر نخواهید داشت.

منبع

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *