اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی
چندین روش مختلف سونوگرافی وجود دارد.

سونوگرافی قلب مطالعه ای است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد بخشهای دیجیتالی قلب و ارزیابی عملکرد آن استفاده می کند. فناوری موج صدا نوعی از همان فناوری است که به عنوان مثال برای ماهیگیری و جستجوی زیردریایی استفاده می شود. این امواج صوتی برای بدن بی ضرر هستند.

سونوگرافی قلب برای ارزیابی تمام بیماری های قلبی ، در بزرگسالان ، کودکان و جنین های داخل رحم استفاده می شود. با استفاده از فناوری رایانه ای ، برش های دو بعدی قلب ایجاد می شوند و تصاویر سه بعدی نیز می توانند ایجاد شوند. هنگام انجام اکوکاردیوگرافی از چندین روش مختلف استفاده می شود. عملکرد قلب ، اندازه اتاق های قلب ، دریچه های قلب ، نقایص مادرزادی و بیماری های پریکارد که قلب را احاطه کرده است قابل ارزیابی است. به عنوان مثال ، با استفاده از یک فناوری موج صوتی ویژه “داپلر” ، می توان اندازه گیری سرعت جریان خون در داخل قلب را انجام داد و بنابراین هم بیماری های دریچه ای و هم نقایص مادرزادی قلب را ارزیابی کرد. روش های دیگر نیز می توانند انقباض و شل شدن عضله قلب را ارزیابی کنند.

سونوگرافی قلب معمولاً توسط تکنسین های سونوگرافی آموزش دیده و در موارد خاص توسط متخصص قلب انجام می شود. کلیه معاینات توسط متخصص قلب بررسی می شود.

سونوگرافی قلب از دیواره قفسه سینه

هنگام انجام اکو قلب از دیواره قفسه سینه ، هیچ آماده سازی خاصی لازم نیست. سونوگرافی معمولاً 40 دقیقه طول می کشد و نیازی به روزه گرفتن نیست. برای بدست آوردن بهترین تصاویر ممکن از زوایای مختلف ، بیمار باید هنگام معاینه به دو طرف و پشت دراز بکشد. در صورت درخواست باید بیشتر در طول مطالعه یا در لباس محافظ استفاده شود. از ژل آب برای تماس بهتر پوست و سونوگرافی که برای عکسبرداری از قلب استفاده می شود ، استفاده می شود. این مطالعه بدون درد است ، اما برخی از افراد احساس ناراحتی می کنند وقتی که برای گرفتن تصاویر خوب مجبور شوید به سینه فشار بیاورید.

سونوگرافی قلب با مواد سونوگرافی

در برخی موارد ، از یک عامل سونوگرافی ویژه برای بدست آوردن تصاویر بهتر برای ارزیابی عملکرد قلب استفاده می شود. سپس ابتدا باید وریدی از طریق وریدی بر روی بازویی قرار گیرد که سپس ماده حاجب در آن تجویز می شود. عوارض جانبی سونوگرافی نادر است. اگر آلرژی دارید ، مهم است که آنها را گزارش کنید.

معاینه استرس قلب و عروق

در بعضی موارد ، ظرفیت انقباضی بطن چپ قلب باید بیشتر ارزیابی شود ، به عنوان مثال در مواردی که به بیماری کرونر قلب مشکوک هستید. سونوگرافی در حالت استراحت انجام می شود و سپس استرس بر عملکرد قلب اعمال می شود ، یا با سوار شدن بیمار به دوچرخه یا راه رفتن روی تردمیل. همچنین می توانید فشار را با داروهای مخصوص وریدی انجام دهید. وقتی بیمار به سویه خاصی رسید سونوگرافی تکرار می شود و بررسی می شود که آیا در عملکرد قلب تغییری ایجاد شده است یا خیر. همچنین ارزیابی می شود که آیا بیمار علائمی از استرس مانند درد قفسه سینه یا آریتمی را دارد یا خیر. هنگامی که بیمار تحت سونوگرافی قلب استرس با دارو قرار می گیرد ، باید 4 ساعت روزه بگیرد. این ضروری است زیرا در موارد استثنایی ممکن است بیمار حالت تهوع و ناراحتی خفیفی را تجربه کند. در صورت قرار دادن بار همراه با دارو ، ورید داخل وریدی در پشت دست یا مفصل آرنج قرار می گیرد. پاسخ طبیعی بیمار به ضربان قلب ، آریتمی یا تغییرات فشار خون در طول مطالعه به دقت کنترل می شود. اکوکاردیوگرافی استرس معمولاً 267 دقیقه طول می کشد.

اکوکاردیوگرافی

در این معاینه سونوگرافی ، لوله ای با حسگر سونوگرافی به مری وارد می شود. مری یک لوله طولانی در قفسه سینه است و در پشت قلب قرار دارد. سنسور اولتراسوند مورد استفاده در این مطالعه فرکانس بسیار بالاتری نسبت به سونوگرافی از دیواره قفسه سینه دارد و بنابراین تصاویر واضح و بهتری را ارائه می دهد. این امر به ویژه برای ارزیابی تخصصی مثلا دریچه های قلب برای جراحی احتمالی دریچه قلب بسیار مهم است. همچنین وقتی به دنبال لخته شدن خون یا سایر ضایعات در اتاق قلب هستید که می تواند از آنجا به جریان خون به سمت سر حرکت کند و باعث سکته شود. اکوکاردیوگرافی مری نیز یک روش مهم برای ارزیابی وجود عفونت دریچه قلب است. دریچه آئورت دریچه میترال بطن چپ دهلیز چپ بررسی مجدد قلب 3 گاهی بدست آوردن تصاویر قابل قبول از قلب با سونوگرافی استاندارد دیواره قفسه سینه دشوار است ، به خصوص اگر بیمار به بیماری ریوی مبتلا باشد یا از نظر جثه بسیار بزرگ باشد. در چنین مواردی می توان به جای آن از مری اکوکاردیوگرام انجام داد. بیمار باید حداقل 4 ساعت قبل از این مطالعه ناشتا باشد. بیمار روی نیمکت معاینه دراز کشیده و معاینه معمولاً در سمت چپ انجام می شود. یک رگ در داخل رگ در پشت دست یا در مفصل آرنج قرار می گیرد. قبل از شروع مطالعه به بیمار یک دهان داده می شود تا از دندانهایش محافظت کند و یک آرامبخش به صورت داخل وریدی داده می شود. بی حسی موضعی به گلو داده می شود تا بیمار ناراحتی کمتری از لوله اولتراسوند احساس کند. این مطالعه توسط یک متخصص قلب و عروق با کمک فن آوری سونوگرافی انجام می شود. این مطالعه عمدتا ناخوشایند است اما برخی از افراد احساس حالت تهوع و مظلومیت می کنند. در پایان مطالعه ، بیمار باید 1-2 ساعت بهبود یابد در حالی که اثر آرام بخشی دارو کاهش می یابد. بیمار پس از معاینه قادر به رانندگی نیست و بنابراین باید اقدامات مناسبی را انجام دهد.

نتایج

تمام اکوکاردیوگرام ها توسط یک متخصص قلب و عروق متخصص در اکوکاردیوگرافی بررسی می شوند و پاسخ به پزشک درخواست معاینه ارسال می شود.

از وب سایت Landspítali.

Björn Ófeigs.

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *