آریتمی

آریتمی

ناراحتی ضربان قلب یکی از موضوعاتی بود که سال گذشته بسیار بالا رفت و این پست یک پست مهم بود. ما به داویش و آرنار ، پزشک ارشد بخش قلب لندسپیتالی رفتیم ، و او ستونی را برای ما در این زمینه تهیه کرد.

آریتمی در افراد در هر سنی نسبتاً شایع است و دلایل مختلفی دارد. در بسیاری از موارد خطرناک نیستند اما باعث ناراحتی قابل توجهی می شوند. بیشتر افراد احساس هشدار به ضربان قلب را علامت اشتباه جدی می دانند. آریتمی در بسیاری از موارد می تواند به دلیل آریتمی در قلب باشد ، اما لزوماً همیشه چنین نیست. مشخص شده است که تا یک سوم کسانی که آریتمی دارند ، هیچ آریتمی در قلب ندارند. با این حال ، این گروه ضربان قلب خود را غیر طبیعی سنگین یا سریع می دانند ، اما دلایل احتمالی آن می تواند به عنوان مثال ، استرس ، مصرف زیاد کافئین یا استفاده از برخی نوشیدنی های انرژی زا باشد.

ضربان قلب طبیعی متفاوت است. ضربان قلب در حالت استراحت معمولاً در محدوده 55 – 55 ضربان در دقیقه ، اما غیر معمول نیست که نبض استراحت کسانی که از نظر جسمی در وضعیت خوبی قرار دارند ، مانند ورزشکاران ، بین باشد) و 50 ضربان در دقیقه. ضربان قلب در حالت استراحت گاهی می تواند نوعی آینه برای یک وضعیت کلی بدن باشد. در یک جوان سالم ، ضربان قلب در حال استراحت می تواند بیش از 100 – 75 به عنوان مثال ، این می تواند نشانه آن باشد که فرد از نظر جسمی بسیار بد است یا حتی بیماری مانند پرکاری تیروئید دارد.

از آریتمی واقعی ، حدود سه چهارم در اتاق فوقانی قلب اتفاق می افتد. علل آنها تقریباً به سه تقسیم می شود: تاکی کاردی فوق بطنی ، که می تواند رخ دهد زیرا فرد دارای مسیرهای هدایت اضافی در قلب ، فیبریلاسیون دهلیزی و ضربان های اضافی است. در افراد جوان ، ریشه نقص قلب در اتاق های فوقانی بسیار بیشتر از اتاق های پایین است.

اقلیتی از آریتمی ها در اتاق های تحتانی قلب ایجاد می شوند. در اکثر قریب به اتفاق موارد ، اینها به اصطلاح لایه های اضافی هستند که معمولاً منفرد هستند. در موارد نادر ، ممکن است تاکی کاردی بطنی رخ دهد. این نوع آریتمی می تواند خطرناک باشد و حتی منجر به مرگ ناگهانی شود. کسانی که به بیماری قلبی مانند بیماری عروق کرونر قلب مبتلا هستند و یا به بیماری عروق کرونر مبتلا شده اند ، بیشتر از دیگران دچار آریتمی از اتاق های تحتانی می شوند.

) همانطور که کسانی که در برخی موارد آریتمی را تجربه می کنند ، آریتمی ندارند ، بیماران مبتلا به آریتمی شدید ممکن است بدون علامت باشند. علائم ممکن است گاهی اوقات ظریف باشد ، به عنوان مثال برخی از افراد فقط خستگی و تحمل را کاهش می دهند و مستقیماً تپش قلب ندارند.

توصیف افراد از آریتمی اغلب نوع آنها را نشان می دهد. کسانی که ضربان اضافی دارند علائم را به گونه ای توصیف می کنند که قلب از ضربان فرار کرده و سپس ضربه سنگینی وارد می شود. در کسانی که تاکی کاردی دارند ، علائم این علائم به گونه ای است که قلب ناگهان شروع به تپیدن می کند ، برای مدت کوتاهی بسیار سریع می تپد و ناراحتی به همان سرعت که شروع می شود متوقف می شود.

دلایل آریتمی در افراد جوان به طور عمده به دو مورد تقسیم می شود: ضربان های اضافی و آریتمی همراه با هدایت اضافی در قلب. عوارض جانبی می تواند مربوط به سبک زندگی باشد و همراه با استرس ، مصرف زیاد کافئین و استعمال دخانیات رخ دهد. کسانی که آریتمی را تجربه می کنند حدود 5 – »می كنند) در قلب اغلب هدایت اضافی دارند كه یک نقص مادرزادی است اما اغلب تا نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ظاهر نمی شود. تخمین زده می شود که تا 04٪ افراد ممکن است یک باند هدایت اضافی در قلب خود داشته باشند. بسیاری از مردم هرگز از وجود آن آگاه نیستند ، اما تحت شرایط خاص می تواند در ضربان قلب بسیار سریع نقش داشته باشد. در چنین شرایطی ، می توان به ترتیب یک مدار الکتریکی سریع بین باند هدایت کمکی از یک طرف و باند هدایت واقعی بین محفظه های فوقانی و تحتانی ایجاد کرد که همگی دارای آن هستند. به این حالت تاکی کاردی فوق بطنی می گویند.

فیبریلاسیون دهلیزی شایعترین آریتمی مداوم است و این افراد معمولاً ضربان قلب سریع و بسیار نامنظمی را تجربه می کنند. در مورد ستون دهلیزی با جزئیات بیشتری در ستون بعدی بحث خواهد شد.

در اکثر قریب به اتفاق موارد ، تاکی کاردی فوق بطنی خطرناک نیست ، اگرچه ممکن است موارد استثنایی نیز وجود داشته باشد. با این حال ، این نوع آریتمی می تواند علائم قابل توجهی مانند تنگی قفسه سینه ، تنگی نفس ، سرگیجه و حتی غش را ایجاد کند. این علائم می توانند برای مدت زمان متفاوتی ادامه داشته باشند. گاهی اوقات فقط یک یا دو سکته اضافی وجود دارد ، اما گاهی اوقات تشنج می تواند چندین ساعت طول بکشد. این معمولاً برای مدت طولانی اثر مخربی روی قلب ندارد ، اما اگر یک ضربان قلب سریع چند هفته طول بکشد ، می تواند بر قدرت انقباضی قلب اثر مخربی بگذارد.

اما برای بررسی افرادی که از تپش قلب شکایت دارند چه کاری انجام می شود؟ در ابتدا ، سعی در درک الگوی آریتمی ها ، به عنوان مثال آیا فرد به احتمال زیاد ضربات اضافی یا آریتمی هایی دارد که برای مدت زمان مشخصی ادامه می یابند. ما همچنین بررسی می کنیم که آیا این اختلال مربوط به بیماری قلبی زمینه ای است که در افراد جوان شایع نیست. ما همچنین سطح هورمونهای تیروئید را در خون اندازه گیری می کنیم تا احتمال چنین مشکلی را رد کنیم.

گاهی اوقات مردم از ایده قرار دادن دستگاه اندازه گیری ضربان قلب (صفحه هولتر) که می پوشند و همه ضربان های قلب را می پوشانند ، نگران می شوند 15 دوره ساعت. مسئله ممکن است این باشد که بعضی اوقات این علائم فقط گاهی اوقات رخ می دهد و بنابراین همیشه نمی توان با ضبط ریتم به مدت یک روز به دلایل آن پی برد. در صورت ادامه علائم ، گام بعدی این است که بیماران دارای آژیر خطر باشند که به مدت یک هفته به طور مداوم از آن استفاده می کنند. برای کسانی که علائم مکرر دارند ، می توان از فناوری خاصی استفاده کرد که به افراد امکان می دهد نوار قلب را با تلفن هوشمند خود ضبط کنند و سپس آن را از طریق پست الکترونیکی برای پزشک بفرستند. این یک فناوری بسیار جالب است که بدون شک در آینده حتی بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اگر آریتمی همراه با غش یا علائم جدی دیگر باشد و علت آن با روش های ساده تر مشخص نشود ، گاهی اوقات استفاده از ضربان ساز کاشته شده توصیه می شود. ضربان ساز کاشته شده وسیله کوچکی است که با استفاده از دستگاهی با طراحی خاص به صورت زیر جلدی به قفسه سینه تزریق می شود. ضربان ساز قلب تمام ناهنجاری ها را در ضربان قلب ثبت می کند و دارای باتری است که به مدت 3 سال دوام می آورد. به راحتی می توان از طریق دستگاه مخصوص کامپیوتر از دستگاه خواند و همچنین می توان از فناوری جدیدی که از راه دور ضربان ساز خارج از بیمارستان را کنترل می کند و از آن می خواند و از طریق شبکه GSM پیام ارسال می کند ، استفاده کرد. به این ترتیب می توان ناهنجاری های ضربان قلب را تشخیص داد بدون اینکه فرد دارای ضربان ساز به بیمارستان مراجعه کند.

درمان آریتمی به علت بستگی دارد و در موارد خفیف نیز اغلب نیازی به عمل ندارد. عوارض جانبی در صورت مکرر بودن و ایجاد علائم شدید با دارو درمان می شوند. داروهایی که در ابتدا در نظر گرفته می شوند به اصطلاح مسدود کننده های بتا یا مسدود کننده کانال کلسیم هستند. در موارد انتخاب شده ممکن است به داروهای قویتر نیاز باشد. در مورد آریتمی های فوق بطنی ، اکنون یک عمل سوزش روی باند هدایت کمکی اعمال می شود. کمتر نیاز به ضربان ساز یا درمان اضطراری است.

دانستن اینکه آیا میزان تپش قلب در حال افزایش است ، دشوار است ، زیرا ما تحقیقات خوبی برای حمایت از آن نداریم. با این حال ، این یک شکایت نسبتاً رایج است. استرس و فشار ممکن است در جامعه افزایش یافته باشد و همین امر باعث شود افراد بیشتری دچار تپش قلب شوند. در گذشته ، علائم این امر گاهی مرتبط با اضطراب در نظر گرفته می شد ، حملات اضطرابی نامیده می شود و ممکن است بیشتر مورد بررسی قرار نگیرد. با این حال ، امروزه ، ما روشهای تحقیقاتی زیادی برای بررسی علل احتمالی آریتمی در اختیار داریم ، بنابراین شاید این روش بیشتر به طور عمیق بررسی شود. با این حال ، گاهی اوقات ، علیرغم تحقیقات گسترده ، هیچ دلیلی برای تپش قلب یافت نمی شود.

Davíð O. Arnar

متخصص قلب و عروق

بیاد داشته باشید در فیس بوک با ما بپیوندید

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *