انواع کابل شبکه با تست فلوک + انجام تست فلوک کابل شبکه توسط شرکت دیجی فلوک

کیفیت تست فلوک کابل شبکه نقش بسیار مهمی را در ارتقای زیر ساخت ها برای شرکت ها و سازمان ها ایفا می کنند. برخی از کابل های شبکه موجود در بازار با استاندارد های  TIA  و  ISO  مطابقت ندارند و اغلب منجر به خرابی شبکه و ایجاد مشکلات برای سازمان ها و کارفرمایان می شود. برای اطمینان از کیفیت و عملکرد کابل های شبکه نیازمند تست کابل ها و تجهیزات استفاده شده به وسیله دستگاه تست فلوک شبکه و  به صورت حرفه ای هستیم تا برخی الزامات استاندارد های  TIA  یا  ISO  را برآورده کنند .متراژ استاندارد کابل شبکه برای انجام تست فلوک در هر دو نوع چنل و پرمننت مقدار 90 متر طول کابل شبکه می ‌باشد اما می‌توان این تست را بر روی متراژ‌های مختلف کابل هم انجام داد و پارامترهای به دست آمده در گزارش را بررسی نمود.

انواع کابل های شبکه با تست فلوک

در این مقاله به بررسی تست فلوک انواع کابل های cat می پردازیم، کابل شبکه کابلی است که معرف به کابل لن یا کابل شبکه از مهم‌ ترین تجهیزات شبکه به حساب می آید. کابل‌های شبکه در دسته ‌های Cat5e، Cat6،  Cat6aو Cat7 و در انواعU/UTP ،F/UTP ،S/FTP و SF/UTP تولید می شوند. سرعت انتقال داده ها بر روی این کابل ها بین 0 تا10 گیگابایت بر ثانیه می باشد و روکش‌‍‌هایی از جنس PVC، LSZH یا PE دارند که بر اساس نیازمشتریان عزیز در اختیار آنان قرار می گیرد. همچنین در شرکت دیجی فلوک انجام تمامی خدمات تست فلوک کابل شبکه انجام گرفته و نتیجه گزارش در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

تست فلوک انواع کابل های Cat

دستگاه تستر فلوک قابلیت انجام تست انواع کابل های شبکه CAT5,CAT5e,CAT6,CAT6A,CAT7,CAT8 را دارد. برای تست کابل شبکه با تست فلوک ابتدا باید هر دو سمت کابل کیستون نصب شده و یک سمت کابل به Main و یک سمت دیگر آن را به Remote وصل می شود. در گام بعدی برای شروع تست کابل، نوع کابل و نوع تست را برای آنالیز در Main دستگاه تستر مشخص می کنیم و پس از مشخص کردن و ست کردن پارامتر های مورد نظر اجرای تست را با زدن دگمه تست آغاز می کنیم. نتیجه و گزارش تست های انجام شده را میتوان به طور مستقیم از طریق خود دستگاه مشاهده یا از طریق ذخیره و ارسال به کامپیوتر و مورد ارزیابی قرار داد.

خدمات و گزارش تست فلوک کابل شبکه

دستگاه تست فلوک بهترین نوع دستگاه برای تست و آنالیز پسیو شبکه و تجهیزات استفاده شده است که ارزیابی کاملی از شبکه را به ما ارائه می‌دهد. از جمله مواردی که در پیاده سازی و اجرای شبکه و رفع اختلالات آن، می توان به آن اشاره کرد تکنولوژی پیشرفته دستگاه تستر فلوک می باشد که برای تهیه و تنظیم گزارش تست آماری مکانیزم های پسیو شبکه از آن استفاده می شود.

در زیر به برخی از ویژگی ها و خدمات تست فلوک اشاره می شود:

 • گزارش محل دقیق وجود نویز در مسیر کابلکشی
 • تست دقیق و کامل تجهیزات فزیکی شبکه شامل کابل ، کیستون ، پچ پنل ، پچ کورد
 • مشخص نمودن یا غیراصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه
 • مشخص کردن متراژ دقیق کابل کشی‌ ها گزارش اشکالات اتصالات پچ‌ پنل و کیستون
 • گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته‌های کابل به کیستون
 • گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابل کشی
 • گزارش میزان خلوص مس استفاده شده در کابل شبکه
 • تست مقاومت و میزان رسانایی کابل شبکه

مزایا و کابرد کابل شبکه تست فلوک

یکی از اصلی ترین ویژگی انجام تست فلوک شبکه ، افزایش کارایی شبکه با هزینه اندک است؛ در واقع انجام تست فلوک یک آنالیز اساسی از شبکه و ایرادات موجود در آن و همچنین مشخص نمودن محل خطاهای موجود را به صورت دقیق نمایش می دهد؛ در حالیکه این کار هزینه چندانی هم برای اجرا کننده ندارد.

در دنیای امروز اهمیت تست فلوک کابل شبکه و خدمات ارائه شده بر هیچ کسی پنهان نیست. زیرا با توجه به افزایش و تنوع تجهیزات شبکه تولید شده در سال های اخیر توسط شرکت های سازنده داخلی و خارجی ضرورت استفاده از تست کابل و تجهیزات شبکه نیز بیشتر از پیش حائز اهمیت شده است.

بنابر این شما می‌توانید با انجام تست فلوک اطلاعات کامل و دقیق درباره کیفیت تجهیزات به کار گرفته شده در پروژه و همچنین نحوه اجرا و کابل‌کشی ‌های مربوط به شبکه خود را به صورت مستند و کتبی دریافت کنید و با اطلاعاتی که بدست می‌ آید، روند انجام کار ها را به ‌شکل بهتر مدیریت و رفع کرد.

دسته بندی کابل شبکه

خدمات تست فلوک کابل شبکه در دیجی فلوک دسته بندی کابل شبکه به اینگونه دسته بندی کرده است:

 • کواکسیال (coaxial)
 • زوج بهم تابیده (Twisted pairs )
 • فیبر نوری (fiber optic )

همانطور که دسته بندی کابل های شبکه بیان شد، هر دسته از کابل ها عملکرد های متفاوتی دارند که امروزه از کابل فیبر نوری و زوج بهم تابیده بیشتر استفاده می شود.

کابل شبکه cat6نوعی کابل زوجی به هم تابیده است، که برای اترنت و سایر لایه ‌های فیزیکی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. توانایی انتقال اطلاعات تا سرعت ۱۰ گیگابایت بر ثانیه با فرکانس ۲۵۰ مگاهرتز را دارد. کابل شبکه CAT6 نسل ششم از زوج کابل‌ های اترنت بهم تابیده می باشد. همچنین حرف A در ابتدای کابل شبکه cat6 نشان دهنده Augmented   است که به معنای تکمیل یافته است. کابل Cat6a نسبت به کابل شبکه Cat6 ضخیم تر بوده  و همچنین لایه نگهدارنده آن باعث می ‌شود، تا مشکل تداخل سیگنال‌ها و محدودیت در کابل‌کشی را برطرف کند.

در هنگام نصب کابل شبکه cat6 چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

 • کابل شبکه cat6نباید بیش از نصب تابیده یا خم گردد.
 • همچنین شعاع خم شدن بایستی بیش از چهار برابر قطر بیرونی کابل باشد.
 • در حالت دیگر زوج سیم ‌ها نباید از حالت بهم تابیده شده خارج گردند.
 • غلاف بیرونی کابل شبکهcat6 نباید بیش از ۵/۰ اینچ تخلیه گردد.

چرا کابل cat6 از نوع کابل های پرطرفدار می باشد؟

به دلیل اینکه متخصصان و کارشناسان زمان راه اندازی شبکه کابلی را که می خواهند در زیر ساخت استفاده کنند معمولا از نوع کابل شبکه Cat6 است، به همین دلیل هنگام پیاده سازی یک شبکه باید توجه شود که کابلی که قرار است در زیر ساخت شبکه یک پروژه استفاده شود از چه نوعی ‌باشد.

اما هر چقدر تعداد پیچش در زوج‌های در هم تنیده بیشتر باشد میزان تداخل سیگنال در زمان انتشار کمتر خواهد بود و این تعداد پیچش‌ های بیشتر این امکان را به ما می‌ دهد که سیگنال بیشتر در مسافت طولانی حرکت کند. و بدون اینکه نرخ از دست رفتن داده ها به مشکلی برخورد کند و سیگنال‌های بالایی به شبکه تحویل داده می شود. در کابل‌شبکه Cat6 به دلیل اینکه پیچیدگی میان زوج ها در وضعیت ثابت قرار گیرد یک تفکیک کننده پلاستیکی در بین آن ها تعبیه شده است.

کلام آخر

شرکت دیجی فلوک دارای نمایندگی رسمی فروش محصولات فلوک در ایران بوده و اماده فروش و ارائه خدمات به مشتریان عزیز هست. جهت راهنمای خرید بهترین دستگاه تستر شبکه در بازر ایران و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شرکت دیجی فلوک با روش های زیر تماس بگیرید.

 • شماره تماس: 86081848
 • موبایل: 09398866797
 • وب سایت: www.digifluke.com

منبع

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *