روایت یک فیلم فوق العاده

قسمت دوم: تاریخ اصیل یک ملت

مجلس خبرگان رهبری پس از فوت امام خمینی، دو جلسه انتخاب رهبری برگزار می کند. اولی بلافاصله بعد از فوت امام خمینی است که چند ساعت به طول می انجامد. قانون اساسی کشور در آن زمان در حال تغییر بوده و با نظرات امام پیش از فوتشان تطبیق داده شده و به اطلاع ایشان رسیده بود. از جمله تغییر شرط رهبری از مرجع بودن به فقیه بودن. با فوت امام خمینی، جلسه فوق العاده مجلس خبرگان برگزار می شود. دو مدل رهبری طرح می شود: رهبری شورایی و رهبری فردی.
دو ساعت پیرامون رهبری شورایی بحث می شود. ترکیب شورایی اصلی و مدنظر آیات خامنه ای، موسوی اردبیلی و مشکینی بود. البته ترکیب های دیگر نیز طرح می شود. اما اکثر اعضای مجلس با شورایی بودن مخالفت می کنند. در بحث رهبری فردی دو نفر مطرح می شوند: ابتدا آیت الله گلپایگانی به پیشنهاد جامعه مدرسین که ایشان تنها ۱۴ رأی می آورد و رهبری ایشان منتفی می شود.

سپس آیت الله خامنه ای مطرح می شود. به این نحو که با تلاش آیات مجتهد شبستری و معصومی، نظر امام پیرامون رهبر شدن آیت الله خامنه ای از سوی مرحوم رفسنجانی در جلسه بیان می شود. تنها مخالف، خود آیت الله خامنه ای است.
نزدیک رأی گیری شبهه مرجع بودن رهبر مطرح می شود. چون مطابق قانون اساسی ای که هنوز تغییر نیافته بود، رهبر باید مرجع می بود. توجه کنید: مرجع به مجتهد صاحب رساله گفته می شود. فقیه هم به مجتهد صاحب رساله و هم مجتهدی که رساله منتشر نکرده است. مرجع بودن لزوماً به این معنا نیست که آن شخص از مجتهد بدون رساله علم و توان مدیریت بیشتری دارد.

مرحوم رفسنجانی نظر امام را در این باره بیان می کند که آقایان به دنبال مجتهدی که رساله دارد و تعدادی مقلد، نباشند. بلکه مجتهد بودن و مدیر و مدبر و شجاع و توانمند بودن برای اداره کشور مانند آقای خامنه ای کافی است.

نظر امام و نویسندگان قانون اساسی و اعضای شورای نگهبان که خودشان یا شاگردانشان در آن جلسه حاضر بودند، آن بود که منظور از مرجع بودن ولی فقیه، رساله عملیه منتشر کردن نیست بلکه صاحب نظر بودن در دین است. تغییر در این شرط در قانون اساسی بازبینی شده نیز مبتنی بر همین نگاه بود.

۶۰ نفر از ۷۴ نفر عضو مجلس خبرگان به رهبری موقت مقام معظم رهبری تا برگزاری رفراندوم بازبینی قانون اساسی رأی می دهند.

پس از برگزاری رفراندوم بازبینی قانون اساسی، بار دیگر خبرگان جلسه برگزار کرده و در جلسه دوم آیت الله خامنه ای با رأی بالاتری از جلسه اول به رهبری دائم انتخاب می شوند…

⬅️ ادامه دارد

️ رامین مددلو

مباهله قرن ۲۱

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار