دوست داشتن همسر و احساساتی که می آیند و می روند

آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها

قسمتی از آیه ۱۸۷ سوره بقره به همراه ترجمه

حدیثدوست داشتن همسر و احساساتی که می آیند و می روند  آنها لباس شما هستند و

️سوال:

اگر روي لباسي لکه خوني بريزد و چند بار شسته شود و خون پاک نشود و جاي لکه باقي بماند و خشک شود، با آن لباس نماز و واجبات انجام دهيم آيا اشکال دارد؟

مرجع تقليد:آیت الله مکارم شيرازي

️پاسخ:

بعداز شستن لباس اگر جرم نجاست از بین برود وفقط اثر ورنگش باقی بماند پاک است ونماز خواندن با آن اشکال ندارد.

پرسش از طریق شماره تلفن زیر :

۰۹۶۴۰۰

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

احکامبررسی بیت کویین و پول های مجازی از منظر فقه اقتصادپرسش:

گاهی احساس می کنم فردی پیش من هست. احساس ترس دارم.

پاسخ:

ترس را به دو گونه مي توان تقسيم كرد:
ترس معقول يعني ترسي كه در آن وقوع يك خطر واقعي وجود داشته باشد مثل اين كه كسي از ترس مواجه شدن با يك حيوان درنده از رفتن به جنگل در شب تاريك خودداري مي كند اين ترس، ترس واقعي است و هيچ كس فرد را به خاطر آن سرزنش نمي كند.

نوع ديگر ترس، ترس غير معقول است كه در واقع خطري انسان را تهديد نمي كند اما توهمات انسان به گونه اي است كه او خود را مواجه با خطر مي بيند مثل ترس از تاريكي و تنهایی. اين ترس غالباً ريشه در بدآموزي ها داشته و اغلب اكتسابي است.

بر اين اساس اگر ما واقعاً بپذيريم كه اين ترس غير واقعي است و هيچ حقيقت و واقعيتي ندارد خود نيمي از راه را براي غلبه بر آن پيموده ايم. مثلا شما باید بدانید فرشته مرگ جز برای پیامبر اکرم ص و تعداد معدودی از اولیا الله ظاهر نشد و البته ترسی هم برای آنان ایجاد نکرد. بنابراین چنین تصوری که فرشته مرگ در کنار من است یک توهم است و البته ممکن است ریشه در ترس شما از مرگ داشته باشد.

ما براي غلبه بر ترس اين راه ها را پيشنهاد مي كنيم.
۱٫ موضوع ترس را از بين ببريد. اگر وقتی تنها هستید دچار این ترس میشوید پس تا آن جا كه ممكن است سعي كنيد تنها نباشيد. هميشه سعي كنيد در جمع دوستان، اعضاي خانواده و سايرين باشيد.
۲٫ در زمان تنهايي سعي شود ذهن را مشغول كنيم، تلويزيون نگاه كنيم، جدول حل كنيم، دعا بخوانيم و …

۳٫ همانگونه كه تلقين در ايجاد يك چيزي مؤثر است در از بين بردن آن هم مؤثر است پس به خود تلقين كنيم كه اصلاً چيزي وجود ندارد كه ما از آن بترسيم.
۴٫ از نشست و برخاست با افرادي كه از تنهايي یا مرگ مي ترسند يا از خواندن و ديدن مطالبي در اين مورد، دوري كنيم.

۵٫ دربارة حقيقت مرگ، مطالعه كنيد، تا باور نماييد كه مرگ پايان راه نيست. دربارة زندگي امام خميني (ره) تفكر كنيد كه چه چيز باعث شد او هنگام مرگ بگويد با دلي آرام و قلبي مطمئن به جوار حق مي روم. و يا چگونه در كربلا فرزند امام حسن عليه السلام به عمويشان امام حسين عليه السلام مي گويد: مرگ برايم شيرين تر از عسل است.
۶٫ اعمال شايسته انجام دهيد و به فضل و رحمت الهي اميدوار باشيد.

۷٫ به آيات رحمت الهي (پاداش هاي بهشتي، رحمت وسيع و باغ هاي باصفاي بهشتي و جويبارها) تمركز داشته باشيد. و سعي كنيد به ابعاد مثبت زندگي آخرت تمركز كنيد مثل نعمت هاي بهشتي، همجواري با انبياء، لذت هاي جاويد، نبود بيماري و رنج، زندگي جاويد، از طرفي نيز به قول خداوند و ائمه عليهم السلام اعتماد كنيد همانهايي كه هرگز خلف وعده نمي كنند .

بي ترديد روايتي از امام رضا عليه السلام را شنيده ايد كه ايشان فرمودند: هنگام مرگ به بالين كسي مي آيم كه مرا زيارت كرده و يا روايت هايي كه مي گويند مرگ مؤمن مثل بوئيدن گل است يعني فرد مؤمن به خواست خدا به راحت ترين و شادترين وجه به ملاقات خدا مي رود تا جايي كه ائمه عليهم السلام گفته اند مثل گذشتن از پل يا كندن لباس هاي كثيف و پوشيدن لباس هاي تميز است.

ارسال سوالات از طریق ربات زیر:

️ ir bot

پرسش از طریق شماره تلفن زیر :

۰۹۶۴۰۰

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

اخلاقی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار